Jsou Ztraceni nejlepším nelineárním seriálem všech dob?

axn-lost-non-linear-tv-1600x900

Komplikovaný seriál si ve své době zamiloval celý svět! 

Před deseti lety seriál Ztraceni vysílal první část tříhodinové finálové sezóny s názvem "There Is No Place Like Home". Jako každé dobré finále má ten seriál okamžiky, na které se nezapomíná. Penny a Desmond se znovu spojují. Ben zabije vraha, který zabil jeho dceru. Sun koupí společnost svého otce. Claire je Jackova nevlastní sestra. Sawyer je hrdina sám pro sebe. Navíc jsou Oceanic Six vítáni jako hrdinové doma, zatímco konečně zjistíme, proč tolik dalších lidí zůstalo na ostrově. A ačkoli nejpamátnějším obrazem finále je vazba mezi Lockem v rakvi a zmizením na ostrově, největší úspěch je v mistrovském způsobu, jak jsou dány nesourodé časové linie dohromady.

CBS UČINILA ROZHODNUTÍ - NE KAŽDÝ JE ALE ŠŤASTNÝ

Ve skutečnosti Ztraceni nebyli prvním seriálem, ve kterém se spojovaly dějové linie a vytvářely nevyřešitelné záhady; téměř čtyřicet let před seriálem britský seriál The Prisoner byl ještě více zmatený. Ztraceni však upevnili své místo v historii televize tím, že experimentovali s chronologií účelným způsobem, který byl impozantní a vyčerpávající.

(ABC)

Je těžké rozhodnout, jestli je příběh větší než jeho součásti - nebo dokonce jestliže se jim rovná - když jsou tyto části mimo pořádek. Nelineární vyprávění s dvěma (nebo někdy třemi nebo čtyřmi) časovými liniemi mohou být působivá nebo neúčinná, ale mohou končit úspěchem. A to se právě povedlo seriálu Ztraceni, na který se bude ještě dlouho vzpomínat, díky jeho ochotě přemýšlet ve velkém.

Od seriálu Perníkový táta k seriálu Flash do čtvrté sezóny Arrested Development - televize hodně experimentuje s linearitou. "V průběhu minulých let se každá stanice" ... pokoušela vytvořit seriál, který by vypadal jako seriál Ztraceni ... Žádný z nich se nepřiblížil k zachycení toho, co dělalo Ztraceni tak originálním - počínaje charaktery, které bylo zajímavé sledovat, až po odpovídání na potlačené otázky, "říká Alan Sepinwall ve své knize The Revolution Television.

Jak upozorňuje Sepinwall, Ztraceni vytvořili základy sympatických a zajímavých postav. Což bylo něco, co se ostatním seriálům, které čerpaly inspiraci ze Ztracených rozhodně opravdu povedlo kopírovat. V druhé sérii Perníkového táty, když si uvědomíme význam roztaveného plyšového medvídka v bazénu, je to opravdu dokonalá finální skládačka. Koneckonců i surrealistické seriály jako Twin Peaks: The Return a Atlanta, používají rozmazané čáry mezi "teď" a "pak" podle vůle autora, než se vrátí na plynulou časovou osu.

Musíme však přiznat, že tyto seriály se hodně opírají o odkaz seriálu Ztraceni, než aby se přesouvaly za hranice vyprávění, čímž by rozšiřovali nabídku podobných seriálů v televizi.

(ABC)