Proč Disneyho postavy nemívají matky?

axn-motherless-disney-index

Výkonný producent John Hahn vysvětluje původ tohoto motivu!

Bambiho maminku zabili lovci, Dumbovu odvedli, když byl ještě malé slůně, Bella nikdy žádnou neměla. Pokud jste si mysleli, že motiv chybějící matky v Disneyho filmech je něčím, co se rodí jen z krutosti filmařů, pak jste se mýlili. Když pomineme skutečnost, že některé filmy vycházejí z pohádek, které již tento motiv obsahovaly, existuje i další smutný příběh, který absenci matky mohl způsobit.

10 REÁLNÝCH MÍST, KTERÉ INSPIROVALY DISNEYOVKY

Výkonný producent filmu Zloba - Královna černé magie John Hahn osvětlil motiv chybějící matky v nedávném rozhovoru pro Glamour. Hahn, který pracoval rovněž na filmech Kráska a zvíře a Lví král, uvedl, že důvody mohou být dva.

"Jeden důvod je praktický, protože fimy trvají 80 nebo 90 minut, a Disneyho filmy jsou o dospívání. Jsou o dni ve vašem životě, kdy musíte přijmout zodpovědnost. Simba utekl z domova, ale musel se vrátit. Jednoduše řečeno, je rychlejší donutit postavu dospět, když ji zbavíte jejích rodičů," vysvětlil Hahn.

Tyto a další Disneyho postavy neměly maminku (Walt Disney Pictures)

Další, mnohem více freudovský důvod, vychází ze smutné události. Když Walt Disney koupil svým rodičům dům, nepracovalo v něm správně topení, proto požádal několik pracovníků ze studia, aby je opravili. Když se rodiče do domu nastěhovali, topení vyteklo a způsobilo nehodu, během níž Waltova matka Flora zemřela.

Po tomto traumatickém zážitku Disney o smrti své matky nikdy nemluvil, údajně ale cítil, že jeho dar byl příčinou její smrti. Postavy, kterým chybí matka, pak mohly být zpracováním tohoto traumatu a důvodem, proč se jedná o tal všudypřítomný motiv.

"Je to jen teorie, nejsem žádný psycholog, ale určitě jej to tížilo. Ta myšlenka, že přispěl ke smrti své matky, byla opravdu tragická," dodává Hahn.