Proč je Sherlock nesmrtelný?

axn-sherlockimmortal-open

Známe důvod, proč se slavný detektiv stále vrací!

To největší tajemství, kterému čelí slavný detektiv Sherlock Holmes, nebylo zatím nikdy vyřešeno — je to totiž tajemství detektiva samotného, jeho mediální nesmrtelnosti. Jeho mediální obraz totiž v průběhu věků zatím nikdy nezakolísal nebo se nikdy nezměnil, přestože byl transformován z jednoho média do druhého. Ať už to byly krátké příběhy, rozhlasové hry, divadelní představení, filmy nebo televizní série. Co dělá Sherlocka Holmese tak speciálním? Není rozhodně prvním fiktivním detektivem (Auguste Dupin od Allana Edgara Poa má to prvenství), a přesto jsou příběhy od Sira Arthura Conana Doyla stále tak populární!

(Warner Bros./ BBC Worldwide/ AXN)

Možná je to právě proto, že předloha od Doyla je stále populární a tak její fanoušci v různých generacích mají potřebu toto dílo neustále převádět do současných reálií, aby je mohli představit mladé generaci. Holmes a Watson jsou tak neustále znova a znova představováni nové generaci budoucích fanoušků. To samé však nemohou říci jiné slavné knihy například kniha od George du Mauriera Trilby byla v minulosti velmi slavná, ale dnes je její hlavní postava, napůl irský model "s překrásnýma nohama" naprosto zapomenut.

Všechny příběhy, ve kterých figuruje Sherlock Holmes, jsou primárně o něm, bez ohledu na další úžasné postavy, které v nich vystupují jako Watson, Lestrade nebo Irene Adler a James Moriarty. Sherlock Holmes prostě zůstává hlavní postavou, jejíž jméno funguje jako klíč. Proto je tak důležité ho umístit do názvu filmu nebo seriálu, protože už samotné jméno přináší určitou záruku (osvědčené) kvality — rozhodně si lze všimnout, že jeho tvář bývá často i v centru plakátů.

(Getty Images)

I my máme Sherlocky moderní generace, a nejsou ještě okoukaní, o čemž svědčí to, že seriál JAK PROSTÉ bude mít svoji pátou sérii, BBC SHERLOCK si prošel svoji 4. sérií a všichni jsou zvědaví, zda Guy Ritchie natočí ještě jeden film o Sherlocku Holmesovi. A co je úžasných videoher o světě Sherlocka Holmese! V dnešní době je opravdu hodně možností, jak převést úžasnou knižní předlohu do prostoru dalšího moderního média!