Kráska a zvíře: původní pohádka vs. seriál

axn-beauty-and-the-beast-comparison-1600x900

Mají vůbec něco společného?

Kráska a zvíře patří mezi nejznámější pohádky vůbec. Nejlépe jistě znáte disneyovskou verzi, variací na romantický příběh ale existuje nespočet. Dnes zkusíme porovnat neporovnatelné - původní knihu napsanou Madame de Villeneuve v roce 1740 (předlohou jí byla ústně tradovaná pohádka) a moderní seriálovou verzi!

GALERIE: KRISTIN KREUK JE KRÁSKA SE VŠÍM VŠUDY

Nejdříve se zaměřme na hlavní postavy. V pohádkové verzi máme dívku tak půvabnou, že jí nikdo neřekne jinak než Kráska (nebo ve francouzštině Belle) a poněkud ufňukané emo Zvíře, které se do Krásky zamiluje hned v okamžiku, když přijde do jeho zámku, aby zachránila otce, který se prohřešil krádeží růže. Na rozdíl od svých novodobých protějšků nemají jména, je proto osvěžující vědět, že seriálová Kráska je ve skutečnosti Catherine a mnohem méně ukňourané Zvíře je Vincent. Ten navíc musel nějakou dobu Cat stalkovat, aby propadl jejímu kouzlu.

(The CW)

Zvíře vs. Vincent
Zatímco pohádkové Zvíře je jen smutné, ošklivé stvoření, jeho seriálová verze je vlastně docela frajer. Většinou vypadá jako model s mužnými jizvami, a jeho zvířecí stránka se projevuje, jen když se dostane do stresu. Pohádkové Zvíře proti Vincentovi nemá šanci... Počkat, nezapomněli jsme náhodou dodat, že Zvíře je ve skutečnosti princ s kouzelným zámkem a spoustou bohatství? Vypadá to, že každý bude muset zvážit své preference.

Kráska vs. Catherine
Kráska je sice dobrosrdečná mladá dáma, je ale trochu natvrdlá. Žije spokojeně v zámku se Zvířetem, v noci ji však trápí sny, v nichž ji krásný princ prosí o pomoc a opakovaně ji upozorňuje, že na vzhledu nezáleží. Kráska si ale jedna a jedna nikdy nedá dohromady a myslí si, že vždy laskavé Zvíře nebohého prince vězní. Na rozdíl od ní Cat dokáže svůj mozek používat a to natolik, že se stala detektivem newyorské policie. Pouze pilotní epizoda ji stačila k tomu, aby jí došlo, že zvíře, které ji kdysi zachránilo a Vincent jsou jedna a tatáž osoba.

(Wikimedia Commons)

Kdo je záporák?
Každá velká láska potřebuje hrozbu, kterou by mohla překonávat, aby ještě posílila. V pohádce je to zákeřná zlá víla, která nedokázala skousnout, že jí princ dal košem a změnila jej ve ošklivého tvora. Seriálová hrozba je mnohem zlověstnější. Vojenský projekt Muirfield udělal z Vincenta supervojáka (bohužel trochu vadového) prostřednictvím genetických experimentů, takže ani velká láska nemůže prolomit jeho "prokletí". Nicméně, láska se vždy hodí!

Šťastně až do smrti...
V pohádkách vše končí velkou svatbou, kterou páru začínají zdánlivě nikdy nekončící líbánky. Naneštěstí v dnešní době takováto jednoduchá řešení nefungují. V případě Vincenta a Catherine prostě jen musíme doufat, že si k sobě i přes všechny problémy vždy najdou cestu a získají alespoň rozumnou porci štěstí a klidu!