Jak ve skutečnosti funguje Kriminálka: Oddělení kybernetiky?

axn-real-csi-cyber-1600x900

Poznejte pravou tvář lovu na kyberzločince!

Počet kybernetických útoků v současně době výrazně stoupá a odpovědné orgány, které tyto zločiny vyšetřují po celém světě, musí překonávat mnohé překážky bránící jim vykonávat řádně jejich práci. Policejní síly jsou často zdržovány principy temného webu a anonymizujícími nástroji používanými hackery na zakrývání stop. Problémem jsou ale i politické bariéry, které znesnadňují zatčení kyberzločinců v některých zemích, stejně jako vlekoucí se soudy a vyšetřování. V seriálu Kriminálka: Oddělení kybernetiky můžete sledovat fiktivní ztvárnění honu na kyberzločince. Jaká je ale realita? Čtěte dále!

GALERIE: 10 VĚCÍ, KTERÉ MUSÍTE VĚDĚT O PATRICII ARQUETTE

(Foto: CBS)

Mezinárodní zatýkání
Většina v současnosti aktivních hackerů je rozeseta po celém světě a jen malé procento z nich útočí ze své rodné země. To samozřejmě komplikuje nejen vyšetřování, ale také vydávání zatykačů. Zločinci musí být totiž nejdřív předáni do žalující země. Je tedy nutná kooperace mezi státy a musí se hledat nejen technické, ale také politické řešení situace. V Evropě organizace jako Europol, ale také privátní bezpečnostní sektor společně vyšetřují a podílejí se na zatýkání kyberzločinců. Europol rovněž pracuje s FBI, výsledkem jejich kooperace je například zneškodnění fóra pro kyberzločince Darkode.

Nedotknutelnost v Rusku?
Pokud po kyberzločincích pátrá FBI, je pro ně nejjednodušší schovat se v Rusku. Spojené státy totiž nemají s Ruskem formální smlouvu o vydání stíhaných osob a diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi jsou velmi napjaté. Jeden ze způsobů, jak takto prchající zločince dostihnout, je prostě počkat, až vycestují ze země. Většina hackerů, ať už jsou jakékoliv národnosti, hodně cestuje, aby utíkali z dosahu autorit, často tím ale také vzniká šance na jejich dopadení.

(Foto: fbi.gov)

Jak je patrné, lov na kyberzločince má stále své mezery a chytří hackeři jich rádi využívají. Mnoho zemí zločince odmítá vydat, FBI a další organizace ale stejně proti těmto jedincům bojují a alespoň na ně podávají žaloby a prozrazují jejich identitu veřejnosti. Na jejich hlavy jsou často vypsány velké odměny a hacktivisté nebo ostatní kyberzločinci proto mohou pomáhat alespoň v určení polohy hledaných osob.