Jaké bylo největší vyplacené výkupné?

axn-biggest-ransoms-1ndex

Tihle lidé stáli hodně peněz!

Představte si tu hrůzu, kdyby někdo vámi milovaný byl unesen. Hrůza, co? A nyní si představte tu samou situaci, akorát v naprosto cizí zemi. Ještě větší děs. Na AXN ale víte, že vám může pomoci tým z Myšlenek zločince: Za hranicemi, tedy alespoň v tom televizním světě. Ale jak je tomu v reálu? A kolik by asi bylo výkupné - a vůbec jaké největší výkupné bylo kdo za člověka zaplaceno? Na tyhle otázky vám odpoví následující článek!

CELEBRITY, KTERÉ BYLY OKRADENY

Samuel Bronfman ($2.3 milionů v roce 1975)
Po tom, co byla zaplacena tato neuvěřitelná částka (11.2 mil. $ by to bylo dnes), byl 21letý dědic destilační společnosti Seagram zachráněn FBI v bytě v New Yorku, kde byl držen, a peníze byly navráceny zpět.

John R Thompson ($3 milionů v roce 1974)
Prezident společnosti Firestone byl unesen argentinskými guerillas. Výkupné, které za něj bylo zaplaceno, by se dnes rovnalo $13.9 milionům.

(John Paul Getty III, Getty Images/ Hulton Archive)

John Paul Getty III ($3 miliony v roce 1973)
Vnuk ropného impéria byl unesen italskou mafií. Poté, co únosci nedostali 17 milionů dolarů, které požadovali, uřízli chlapci ucho a poslali ho do novin. Poté snížili svoje požadavky na 3 miliony dolarů, které už rodina zaplatila. Dnes by za svého vnuka dala skoro 16 milionů dolarů.

Enrique Metz ($5 milionů v roce 1975)
Únosci byli opět z řad argentinských guerrillas. Výkupné, které bylo zaplaceno za ředitele Mercedes Benz by se dnes rovnalo $21.2 milionům.

 

(public domain)

Patty Hearst ($6 milionů v roce 1974)
19letá dědička mediální korporace Hearst a její přítel byli uneseni Symbioneskou osvobozeneckou armádou (SLA). Únosci chtěli po jejím otci $70 milionů dolarů, což by dnes bylo kolem $400 milionů. Mediální magnát dal $6 million ($29 milionů dnes). Jenže to únoscům to nestačilo a proto Patty nevydali. Dívka se k nim později sama přidala se stala se kriminálním živlem - vzorový příklad Stockholmského syndromu.

Charles Lockwood ($2 miliony v roce 1973 a $10 milionů v roce 1975)
Roberts byl unesen dvakrát těmi samými lidmi - Argentinskou skupinou ERB - za 26 měsíců umožnil únoscům vydělat více než 50 milionů dolarů, pokud se to přepočítá na současnou měnu.

(wikimedia commons) 

Victor Samuelson ($14.3 milionů v roce 1974)
Victor Samuelson byl unesen marxistickými rebely v roce 1974. Než za něj bylo vyplaceno výkupné, byl držen v zajetí přes 100 dnů! Jeho únosci ho dokonce i trestali za zločiny, kterých se měl dopustit! Jeho výkupné by se dnes rovnalo 70 milionům dolarů.

Walter Kwok ($77 milionů v roce 1997)
Walter byl syn jednoho z největších čínských businessmanů. Jeho výkupné by se dnes rovnalo $110 milionům.

Victor Li ($134 milionů v roce 1996)
Li, syn Hongkongského magnáta, byl další obětí Velkého Spenderu, který tentokrát požadoval výkupné ve výši 197 milionů dolarů. Gangster byl nakonec chycen a popraven.

Juan a Jorge Born ($60 milionů v roce 1974)
Bohatí bratři a obchodníci s obilím byli uneseni Montonerosem. Byli propuštěni poté, co zaplatili 60 milionů dolarů (což je dnes 293 milionů!) A okamžitě přemístili svou společnost do Sao Paola.