Zkusili jsme uvařit jídlo ze Spartakovy éry! Jak to dopadlo?

axn-spartacusfood-open

"Co by se mohlo pokazit na receptu ze 4. století?"

Přesně to nás napadlo, když jsme se rozhodli uvařit něco z kuchařky slavného římského kuchaře Apicia. V rukopisu z konce 4. století můžete najít překvapivě mnoho chutně vypadajících jídel z ryb a mořských plodů, drůbeže a zeleniny, najdete zde také tipy na dochucování jíděl. Jediné, co by vám v jeho kuchařské knize mohlo chybět, je přesné množství ingrediencí či opravdu detailní instrukce. Pro náš pokus jsme zvolili následující pokrm z ryby:

XIII. PISCES OENOTEGANON: A crudo pisces quos volueris lavas, componis in patinam, mittis oleum, liquamen, vinum, fasciculos porri etmcoriandri, coquitur. teres piper, origanum, ligusticum et fasciculos quos elixasti, teres et suffundes impensam de patina. facis ut obliget. cum bene tenuerit, piper asparso inferebis.

GALERIE: NEJRAJCOVNĚJŠÍ ŽENY ZE SERIÁLU SPARTAKUS

Pokusili jsme se zjistit, jaké ryby byly populární ve Spartakově době a nakonec jsme zvolili pstruha. Celé ryby i s hlavou (ovšem bez vnitřností) v naší představě už v tomto okamžiku vypadaly jako krásně udělané kompletní jídlo!

Jak jsme tedy při přípravě ryb postupovali?

1. Nejdříve je třeba pstruhy omýt a vložit je do pánve. Přilijte víno, garum a olej (tak to alespoň stojí v instrukcích). My jsme použili kvalitní suché bílé víno a olivový olej. Garum je v podstatě rybí omáčka, takže jsme použili kupovanou. Zpočátku nám připadalo zvláštní ochucovat rybu rybí omáčkou, rozhodně jsme ale byli zvědaví na výsledek.

2. Podle původního receptu se měl vedle ryby přidat pórek a koriandr a vše se mělo nechat společně vařit. My jsme pórek nakrájeli a použili mletý koriandr. V tomto okmažiku jídlo začalo silně vonět.

3. Dále je třeba podle Apiciova receptu přidat pepř, oregáno a libeček a vše promíchat. Když je dovařeno, přisypává se ještě další pepř.

Nyní nadešel čas zkusit vzniklou šťávu. Rybí omáčka ji silně osolila, přestože nebyla použita žádná sůl. Přilili jsme tedy trochu vody na zjemnění chuti.

Vaření v pánvi zcela narušilo rybí kůži, která na některých místěch popraskala, výsledný vizuální dojem byl ale i tak dobrý a ryba krásně voněla. K jídlu nebyla doporučena žádná příloha, my jsme si tedy přidali bramborovou kaši, kterou jsme přelili šťávou z pánve.

Pak nadešel čas ochutnávat. A výsledek byl úžasný! Kdo by tušil, že starověký římský recept bude chutnal i lidem z 21. století? Přestože kombinace ryby s rybí omáčkou působila trochu zvláštně, všechny ingredience nakonec chuťově seděly dohromady. Klidně si recept sami vyzkoušejte doma!

Možná existují lepší způsoby ochucování a vaření ryby, Apiciův recept ale dokázal, že pokrmy z jeho kuchařky stojí za vyzkoušení. Brzy vyzkoušíme další!

Dobrou chuť! A nezapomeňte při hodování sledovat seriál Spartakus: Válka zatracených - vysíláme jej každou sobotu večer na AXN!