Co nám forenzní vědci tajili?

axn-body-of-proof-forensic-1600x900

Povíme vám, co se skutečně děje s lidským tělem po smrti!

Pro Megan Hunt (Dana Delany), soudní lékařku z nového seriálu AXN Tělo jako důkaz, budou následující informace naprostou samozřejmostí, ne všichni ale znají všechny barvité detaily o rozkladu mrtvých lidských těl. Zatímco většina z nás radši ani nechce uvažovat nad tím, co se bude dít s naším tělem po smrti, pro forenzní vědce, analytiky a další badatele se jedná o fascinující téma. A my se teď s vámi podělíme o jejich znalosti!

GALERIE: TAKHLE CSI DOOPRAVDY FUNGUJE

(ABC)

Vlasy a nehty
Podle silně rozšířeného mýtu mrtvému tělu ještě nějakou dobu po smrti rostou vlasy i nehty. Není to sice pravda, rozhodně to tak ale vypadá. Když se zastaví oběh krve, pokožka ztrácí vláhu a začíná se scvrkávat a stahovat zpátky, což způsobuje odhalení nehtového lůžka a vlasů až ke kořínkům.

Reflexivní stahování svalů
Pokud se náhodou někdy dostanete k mrtvému tělu, dávejte pozor, aby vás nekoplo! Ne, vážně - toho se opravdu obávat nemusíte, přesto však tkáně žijí ještě nějakou dobu po skonu a mohou se stahovat a způsobovat reflexivní reakce. A protože jedna podstatná část mužského těla je také svalem, může muž post mortem dostat i erekci!

(ABC)

Vyměšování
Zatímco některé svaly se po smrti samovolně stahují, jiné se zcela uvolňují. Zároveň přestává fungovat část mozku zodpovědná za mimovolní funkce. Dovedete si tedy představit, jaké má něco takového následky. Uvnitř těla se navíc po smrti vytváří větší množství plynů, které rovněž způsobují spontánní vyměšování.

Zvuky
Rigor mortis, společně s vytvářením plynů v břišní dutině a tuhnutím svalů (včetně hlasivek) mohou způsobovat podivné zvuky vycházející z nebohého umrlce. Zaměstnanci nemocnic často hládí mručení, vzdychání a dokonce pískání linoucí se z mrtvých těl.

Posmrtný porod
Stává se to velice zřídka, žena však může porodit dítě po své vlastní smrti. Jedná se o tzv. post mortem vytlačení plodu, během něhož je dítě vypuzeno vaginálním otvorem vlivem tlaku nahromaděných plynů rozkládajícího se těla.

(ABC)

Pokud vás zajímají další podobné zajímavosti, nezapomeňte od 14. srpna sledovat seriál Tělo jako důkaz!