Zkusili jsme uvařit jídlo ze Spartakovy éry, pokus č. 2

spartacus_0

I vy můžete vařit jako starověcí Římané!

Experimentovat v kuchyni může být pořádná zábava. Proto jsme znovu oprášili Apiciovu kuchařku a pokusili se vyzkoušet jídlo, na kterém si mohli pochutnávat Spartakovi současníci. Během našeho prvního pokusu jsme upravovali rybu, dnes je na řadě dezert. Pokud tedy máte slabost pro sladké, oblečte si zástěru, vezměte vařečku do ruky a můžeme začít!

GALERIE: NEJRAJCOVNĚJŠÍ ŽENY ZE SERIÁLU SPARTAKUS

Tady máme původní znění receptu:

Aliter dulcia: accipies similam, coques [et] in aqua calida, ita ut durissimam pultem facias, deinde in patellam expandis. cum refrixerit, concidis quasi dulcia et frigis in oleo optimo. levas, perfundis mel, piper aspergis et inferes. melius feceris, si lac pro aqua miseris.

Zní to skvěle, že ano? Ne, nebojte se - nemusíte hledat slovník, my vám celý postup popíšeme. Ani méně zdatní kuchtíci se nemusí bát, příprava je totiž opravdu jednoduchá.

1. Na Aliter dulcia budete potřebovat 5dl vody nebo mléka, 10dkg semoliny neboli pšeničné krupice, trochu oleje, medu a nečekaně i černý pepř.

2. Uvařte vodu nebo mléko (my jsme použili mléko, s ním je výsledek přece jen chutnější), přisypte semolinu a rychle míchejte dokud nevznikne hustá kaše. Tu přelejte do vymaštěné formy a čekejte, dokud hmota sama nevychladne a neztuhne. Pak ji nakrájejte na kousky a opekéjte z obou stran dozlatova na rozpálené pánvi. Na talíři je potřete medem a posypte mletým černým pepřem - tato kombinace vás překvapí svou originální chutí. Pokud chcete celý recept ještě vyšperkovat, dozdobte libovolným ovocem a sekanými mandlemi a chutný dezert nebo lehký oběd je na světě!

Dobrou chuť, nebo jak by řekli Římané - bene sapiat!